مهرمان حرامتان
۲۲ فروردین ۱۳۹۶
آیا می تواند از دادگاه اجازه «ازدواج مجدد» بگیرد؟
۶ تیر ۱۳۹۶

پدران‌ سوئدی خطاب به پدران‌ ایرانی: فرزندتان را به‌ کار ترجیح‌ دهید

این حق پدران هم هست که بتوانند در کنار فرزندانشان باشند | مرخصی والدینی، راهکار بچه‌داری بهتر

جامعه > خانواده – سفیر سوئد در ایران می‌گوید: نمایشگاه عکس «پدران سوئدی» نشان می‌دهد که پدران هم این حق را دارند که بتوانند با فرزندانشان وقت سپری کنند.

فهیمه حسن‌میری: در گزارشی که پیش از این منتشر کرده بودیم، به نگهداری پدران سوئدی از فرزندانشان پرداختیم که چطور عکاسی به نام یوهان بومان، لحظاتی از زندگی پدران و فرزندانشان را در عکس‌هایش ثبت کرده است. حالا نمایشگاهی از این عکس‌ها در ایران برپا شده و این امکان را برای خانواده‌های ایرانی فراهم کرده که در ۲۵ عکس، با لحظات ناب پدران سوئدی شریک شوند.

«پدران سوئدی»، نمایشگاهی از عکس‌هایی‌است بر اساس پرتره پدرانی که تصمیم گرفتند حداقل شش ماه در منزل مانده و به نگهداری و مراقبت از فرزندانشان بپردازند. یوهان بومان، عکاس این پروژه در کند و کاو این است که چرا این پدران تصمیم گرفته‌اند با نوزادان در منزل بمانند، این تجربه چه چیزی به آنها داده و این تصمیم چه تغییراتی در روابطشان با همسران و فرزندان داشته. نکته جالب اینجاست که تمام این عکس‌ها بدون هیچ دخالت و تغییری در خانه پدران سوئدی در حالی که مشغول نگهداری فرزندانشان بوده‌اند گرفته شده‌ است.

یوهان بومان که جوایز زیادی برای این پروژه دریافت کرده، درباره این نمایشگاه توضیح داده است: من با استفاده از پرتره پدرانی که با فرزندانشان در موقعیت‌های روزانه قرار می‌گیرند، توجه را به پدرانی معطوف می‌کنم که ارتباط با فرزندان و خانواده را بر کار و حرفه ترجیح داده‌اند. کانون توجه من در این عکس‌ها، جنبه‌های دوست‌داشتنی فرزندپروری است، صرف‌نظر از این که مادر باشید یا پدر. در طول مدت مرخصی پدری خودم، برای کسب اطلاعات درمورد فرزندپروری از منظر یک پدر، مشکل داشتم. از طریق مطالعه و دیدار با پدرانی که افکار و ایده‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند فهمیدم شاید مردان بیشتری نیاز دارند درمورد نقششان به عنوان یک پدر اطلاعات داشته باشند و تصور می‌کنم این گام مهمی در راه رسیدن به جامعه‌ای برابر باشد.

سوئد، اولین کشوری بود که در سال ۱۹۷۴ میلادی، مرخصی زایمان مادران را به مرخصی والدین تبدیل کرد یعنی این حق را هم برای مادران و هم پدران قائل شد که بتوانند بعد از فرزنددار شدن، از لذت کنار آنها بودن استفاده کنند. بعد از گذشت ۴۰ سال، پدران تقریبا ۲۵ درصد کل روزهای مرخصی که در اختیار والدین قرار گرفته را استفاده می‌کنند و به نظر می‌رسد چنانچه افزایش مرخصی «پدری» با همین سرعت ادامه یابد، استفاده از مرخصی والدین تا چند سال آینده بین مادران و پدران مساوی شود.

سیستم مرخصی والدین در سوئد به مادر و پدر این اجازه را می‌دهد که اوقاتشان را در منزل و با فرزندانشان سپری کنند و در عین حال از دولت حقوق دریافت کنند. هر فرزند، مادر و پدر را مستحق دریافت مزایا تا ۴۸۰ روز می‌کند. برای ۳۹۰ روز اول، والدین حق دریافت تقریبا ۸۰ درصد از حقوق تا سقف حداکثری را دارند و ۹۰ روز باقیمانده بر اساس نرخ پایین‌تر ثابتی پرداخت خواهد شد. از ۳۹۰ روز اول، حدود ۹۰ روز به هر یک از والدین اختصاص دارد و بقیه آن را می‌توان آزادانه بین خودشان تقسیم کنند.

هلنا سونگلند، سفیر سوئد در ایران که در افتتاحیه این نمایشگاه حضور داشت، به خبرآنلاین می‌گوید: این عکس‌ها نشان می‌دهد که پدران هم این حق را دارند که بتوانند با فرزندانشان وقت سپری کنند. در این عکس‌ها، تجربیات این پدران را می‌بینیم و این تصاویر نشان می‌دهد برابری جنسیتی در سوئد چقدر اهمیت دارد. از آنجا که مادران مسئولیت شیردهی را به عهده دارند، معمولا شش ماه اول برای زنان در نظر گرفته شده و ماه‌های بعد به پدران اختصاص داده می‌شود. این حق پدران هم هست که بتوانند در کنار فرزندانشان حضور داشته باشند و از احساس و عاطفه پدری بهره‌مند شوند. همسر خود من از پسرانم این مراقبت را داشته و من هم امیدوارم پسرانم این حق و وظیفه را در آینده به عهده بگیرند.

سونگلند درباره مزایای مرخصی والدینی معتقد است: این کار مزایای مختلفی دارد که یکی از آنها از نظر اقتصادی است. این کار باعث می‌شود زنان هم در بازار کار مشغول باشند و در تولید ناخالص داخلی تاثیر بگذارند. زنان جوان سوئدی این امکان را دارند که بتوانند حتی با مادر شدن، به فعالیت‌های شغلی‌شان بپردازند ضمن این که فراموش نکنیم منفعت این قضیه برای کل جامعه است و توسعه را در کشور افزایش می‌دهد. صر‌ف‌نظر از مسائل اقتصادی،‌ از نظر اجتماعی هم تحقیقات نشان داده در خانواده‌ای که هم پدر و هم مادر کنار فرزندانشان باشند، رابطه خانوادگی بهتری به وجود می‌آید، درک فرزندان از هر دو جنس بیشتر می‌شود، به پدران این اعتماد به نفس داده می‌شود که می‌توانند از فرزندان مراقبت کنند و به مادران هم این امکان را می‌دهد که بتوانند به فعالیت‌های اجتماعی بپردازند.

او به مرخصی پدرانه که در ایران هم مورد توجه قرار گرفته اشاره کرده و می‌گوید: برای من جای امیدواری است که الان این بحث در ایران هم مطرح است و به مردان ایرانی تبریک می‌گویم که چند روز برای آنها در نظر گرفته شده است تا کنار فرزندانشان باشند. ما در حال انتقال این تجربیات به ایران هستیم و در اسفندماه یک تفاهم‌نامه فرهنگی با دولت ایران بسته شد که بتوانیم در انتقال این تجربیات گام برداریم.

سفیر سوئد در پاسخ به این که آیا مرخصی والدینی، فرصت‌های شغلی مردان را به خطر نمی‌اندازد، می‌گوید: ما قانونی داریم که ضدتبعیض است، این قانون باعث می‌شود هم از مردان و هم از زنان حمایت شود و این اجازه را به کارفرما نمی‌دهد که بعد از استفاده از مرخصی والدینی، آنها را از کار بیکار کند؛ چه مردان از این مرخصی استفاده کنند و چه زنان، شغل آنها به خطر نمی‌افتد.

پر لینر، دبیر اول سفارت سوئد که خودش هم به عنوان یک پدر در این نمایشگاه شرکت کرده است، درباره عکس‌های به نمایش درآمده می‌گوید: این نمایشگاه در کشورهای بسیار زیادی برگزار شده و در همه جا مورد استقبال قرار گرفته است. پیامی که این نمایشگاه دارد برای من به عنوان یک مرد این است که لازم است از فرصت برابری جنسیتی استفاده شود و این اتفاق می‌تواند درک پدران و فرزندان از همدیگر را افزایش بدهد و درنهایت محیط خانوادگی صمیمی‌تری را شاهد باشیم.

او درباره این که مرخصی والدینی چقدر توانسته به افزایش نرخ موالید در سوئد کمک کند،‌ به خبرآنلاین می‌گوید: یکی از خصوصیات کشورهای توسعه‌یافته، نرخ رشد پایین موالید است ولی سوئد، به عنوان یک کشور توسعه‌یافته، از بسیاری کشورهای در حال توسعه که قاعدتا باید نرخ رشد بالاتری داشته باشند، جلوتر است. نرخ رشد جمعیت در کشور ما با استفاده از تسهیلاتی که برای فرزندآوری در نظر گرفته‌ایم، به ۲ رسیده در حالی که سنگاپور، ژاپن و … میزان کمتری رشد جمعیت دارند. همانطور که در عکس‌ها می‌بینیم، خانواده‌های سوئدی استقبال زیادی از فرزندآوری داشته‌اند و خانواده‌های با جمعیت بیشتری نسبت به گذشته را شاهدیم.

این شخصیت فرهنگی سوئدی که در ایران فعالیت می‌کند، می‌گوید:‌ ایران هم در حال تغییر است، پیشرفت‌های زیادی حاصل شده، افزایش زنان تحصیلکرده و شاغل، این امکانات را می‌طلبد که به آنها فرصت بیشتری برای حضور در اجتماع و فرصت‌های شغلی داده شود که مرخصی پدران یکی از این امکانات است. ایران از نظر موالید نرخ ۱٫۸ را دارد و در شرایطی که بر افزایش جمعیت تاکید می‌شود، همین مرخصی پدران، یکی از مواردی است که می‌تواند باعث شود زنان با خیال راحت‌تری به فرزندآوری فکر کنند و نگران این نباشند که شغل و فعالیت اجتماعی‌شان به خطر می‌افتد.

او همچنین تاکید می‌کند: من خودم یک پدر هستم، فرزندم در ایران به دنیا آمد، شش ماه از مرخصی والدینی استفاده کردم و در کنار فرزندم بودم،‌ این زمان برای من فرصت گرانبهایی بود که بتوانم کنار فرزندم باشم. پیشنهاد من به مردان ایرانی این است که در خانه بمانید، لذت بودن کنار فرزندتان را از دست ندهید، ناگهان می‌بینید فرزندانتان بزرگ شده‌اند و شما این لحظات ارزشمند را از دست داده‌اید، لحظاتی که فقط یک بار اتفاق می‌افتد. من به عنوان یک پدر اصلا احساس این را ندارم که نگهداری از فرزند بر عهده من نیست و تنها کار همسرم است، اتفاقا خیلی هم لذت می‌بردم وقتی پوشک فرزندم را عوض می‌کردم!

جوزف هم یک پدر دیگر سوئدی است که در این نمایشگاه همراه با همسر و دو فرزند کوچکش شرکت کرده. در حالی که پسر کوچکش را در آغوش گرفته به سوال‌هایی درباره مرخصی پدرانه پاسخ می‌دهد: من و همسرم به طور مساوی از مرخصی والدینی استفاده کردیم. با دیدن این عکس‌ها یاد خودم می‌افتم و لحظات شیرینی که با فرزندانم داشتم. من فکر می‌کنم مرخصی والدینی یکی از اتفاقات خوبی است که می‌تواند وجود داشته باشد و به یک رابطه خوب در خانواده منجر می‌شود. این فکر اشتباهی است که گمان کنیم نگهداری از فرزندان تنها به عهده مادران است، پدران هم به خوبی می‌توانند از عهده این کار بربیایند. به عنوان یک پدر می‌توانم بگویم به اندازه همسرم از نگهداری از فرزندانم احساس لذت می‌کنم.

برای دیدن عکس‌های یوهان بِومان با عنوان «پدران سوئدی» تا ۲۵ فروردین می‌توانید به نگارخانه زمستان خانه هنرمندان ایران واقع در ایرانشهر بروید.

منبع:

khabaronline

Hamsari
Hamsari
همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید