جنگ مهریه و حضانت، از تهران تا نروژ
۱۰ فروردین ۱۳۹۶
به دنبال دردسر
۲۰ فروردین ۱۳۹۶

آزمایش اعتیاد؛ شک یا تردید؟

یکی از موضوعاتی که این روزها سبب نگرانی بسیار زیاد جوانان و خانواده ها شده مصرف بسیار بالای انواع مواد مخدر است. تغییر الگوهای مصرف و افرایش مصرف مواد مخدر صنعتی موجب شده تا این نگرانی‌ها ابعاد تازه‌ای پیدا کند.وقتی زوجین به دفترخانه برای تعیین زمان عقد مراجعه می کنند به آن ها یک معرفی نامه داده می شود تا با در دست داشتن آن به آزمایشگاه های مخصوص و معتبری که لیست آن ها در دفترخانه موجود است مراجعه کنند.یکی از این آزمایشها مربوط به اعتیاد است.
در این نوشتار که با کمک پرویز افروغ دانشجوی دکتری باکتری شناسی تنظیم گشته است، تلاش کرده ایم تا کمی بیشتر با آزمایش تشخیص اعتیاد قبل از ازدواج آشنا شویم:

۱. آزمایش اجباری که زوجین را از سوی دفترخانه ها به آزمایشگاهها ارجاع می دهد، شامل تست چه نوع مواد مخدری است؟تریاک؟ هرویین؟ مواد روانگردان؟

برای تشخیص اعتیاد زوجین به انواع مواد مخدر از هر دو نفر چه دختر و چه پسر نمونه ادرار گرفته و آزمایش و بررسی می شود.برای این آزمایش نیازی به ناشتا بودن نیست ولی باید از ۷۲ ساعت قبل از مصرف داروهای کدئین خودداری کرد تا تداخل در آزمایش ایحاد نشود. این آزمایشها به طور معمول شامل تریاک و مشتقات آن است و شامل تست مواد‌مخدر صنعتی مانند شیشه و کراک یا روانگردان‌ها نمی شود.

۲. اگر افراد بخواهند فارغ ازاین آزمایش اجباری، خودشان به آزمایشگاهی مراجعه کنند و آزمایش کاملتری را انجام دهند که تمام نگرانی آنها را از مصرف هر نوع ماده مخدری راحت کند، چنین آزمایشی وجود دارد؟
بله ، افراد می توانند با پرداخت هزینه بیشتر، درخواست کنند که تا در خصوص اعتیاد به نوع دقیقی از ماده مخدر که می خواهند مورد آزمایش قرار گیرند. به عبارت دیگر آنها باید خودشان اعلام کنند که علاوه بر آزمایش معمول، می خواهند چه موارد دیگری را آزمایش کنند.
لازم به ذکر است که علاوه بر مراجعه به آزمایشگاه، یک راه دیگر نیز برای آزمایش وجود دارد و آن استفاده از تست‌های نواری سریع است که در واقع کیتهای آزمایشی برای مصارف خانگی یا مطب است. این تست‌ها بر پایه‌ی تشخیص مواد، داروها یا متابولیت‌های آن‌ها در ادرار عمل می‌کند. انجام این آزمایشها به سادگی استفاده از تستهای تشخیص بارداری است.
البته برای تشخیص هر یک از مواد مخدر نیاز به یک کیت‌ خاص هست و این کیت‌ها قدرت تشخیص همه نوع مواد مخدر به شکل همزمان را ندارند.مثلا برای تشخیص مصرف “شیشه” نمی توان از کیت “مورفین ” استفاده کرد.
این کیتها را از از مراکز ترک اعتیاد، فروشگاههای لوازم آزمایشگاهی، برخی مطبها و نیز فروشگاههای اینترنتی می توان تهیه کرد.

۳. این نگرانی که فرد معتاد می تواند با ترفندهایی سبب شود تا جواب آزمایش صحیح و واقعی نباشد، تا چه حد صحیح است؟ آیا راه حلی وجود دارد تا بتوان اطمینان بیشتری از نتیجه آزمایش داشت؟

هیچ تست تشخیصی عاری از خطا نیست. به این معنی که می تواند مواردی را به اشتباه مثبت تشخیص دهد و مواردی را نیز گزارش نکند. در مورد تست های مواد مخدر نیز چنین تداخلاتی وجود دارد. برای مثال، مصرف قرص ایبوبروفن می تواند به غلط تست حشیش را مثبت کند یا مصرف آنتی بیوتیک هایی خاص (از جمله آموکسی سیلین) با تست هروئین و کوکایین تداخل دارد و یا مصرف ضددردها، آنتی هیستامین ها و آب نبات های سرد (قرص های مکیدنی برای سرماخوردگی) می تواند موجب مثبت شدن تست آمفتامین شود. ترکیبات بی حس کننده در دندانپزشکی (از جمله نواکائین) نیز در تست کوکائین مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد
علاوه بر این موارد، متاسفانه اگه فرد معتاد سه روز مصرف نکند هیچ ازمایشی قادر به تشخیص نیست. افرادی هستند که چند روز قبل از آزمایش برای استخدام یا ازدواج، به مراکز ترک اعتیاد مراجعه می کنند، تا در زمان آزمایش با مشکلی مواجه نشوند.
خطا در نمونه‌گیری نیز یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل بروز نتیجه‌ی منفی است. اگرچه این روزها اکثر آزمایشگاههای مخصوص مجهز به دوربین هستند اما باز هم احتمال ایجاد خطا در نمونه وجود دارد و مثلا گاهی نمونه فرد سالم را که از قبل به همراه دارند در ظرف نمونه تخلیه می کنند. و با با استفاده از مواد PH ادرار درون ظرف را تغییر می دهند. فراموش نکنیم تداخلات دارویی هم گاهی سبب بروز خطا در نتیجه آزمایش می شود.
بنابراین همیشه باید دقت کنیم نتیجه منفی آزمایش ادرار لزوماً به معنی عدم سوء مصرف مواد نیست.

۴. آیا پاسخ این نوع آزمایشها فقط شامل افرادی است که اعتیاد مزمن دارندیا مصرف شکل تفننی و به ندرت از این مواد نیز در این آزمایشها نشان داده می شود؟

در هر دو حالت اگر نمونه گیری صحیح باشد وجود مواد افیونی در ازمایش مطابق زمانهای ویژه آنها قابل تشخیص میباشد برای مثال حشیش: ۱ روز تا ۴ هفته و یا متادون: ۲ تا ۳ روز قابل تشخیص است. زمان ردیابی مواد در ادرار اکثر مواد تا ۷۲ ساعت پس از مصرف در ادرار قابل شناسایی است. در موارد اعتیاد مزمن و استفاده از مواد طولانی‌اثر مثل شیره، احتمال مثبت شدن تست در زمان طولانی‌تری پس از آخرین مصرف وجود دارد.

توصیه نهایی:
با توجه به امکان خطا در آزمایش، و نیزوجود مواد مخدر جدید و گوناگون که هر روز وارد بازار می شوند، مطمین ترین کار ، به ویژه در زمان ازدواج، این است که دقت لازم را داشته باشیم و تنها به جواب آزمایش اعتیاد اعتماد و اکتفا نکنیم.معاشرتهای طولانی مدت، مراجعه به مشاور پیش از ازدواج و تحقیقات محلی و خانوادگی گوناگون به اندازه همان تستهای آزمایشگاهی تشخیص اعتیاد مهم هستند.

Hamsari
Hamsari
همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید