زنان زندانی قربانی جرائم مردان
۲۵ اسفند ۱۳۹۵
جنگ مهریه و حضانت، از تهران تا نروژ
۱۰ فروردین ۱۳۹۶

این شروط کاملا ارزش حقوقی دارند.

سال ۸۴ ازدواج کردم، از همان اول، ازدواج برابر و شروط ضمن عقد تقریبا برای هردو ما بدیهی بود. مهریه من بسیار اندک است. یکی دو روز قبل از عقد به محضر رفتیم تا شروط مورد نظرمان را به آنها بگوییم. یکی از دفترها گفت « ما نمی‌توانیم حق طلاق بنویسیم چون اگر بنویسیم، عقد باطل می‌شود!» دفتر دیگری بعد از کلی چک و چانه گفت « این شرط‌ها ارزش حقوقی ندارند و قاضی می‌تواند باطلشان کند؛ برای حق طلاق هم باید بعد از عقد وکالت محضری بگیرید.» در نهایت و بعد از تحقیق، چند روز بعد از عقد به یک دفترخانه اسناد رسمی رفتیم و  همسرم من را وکیل کرد تا بتوانم خودم را طلاق بدهم یعنی همان وکالت در طلاق. اما به نظر من مشکل  این است که تنظیم وکالت به بعد از عقد موکول می‌شود، در نتیجه اگر مرد بخواهد زیر حرفش بزند، می تواند.

با تشکر از مونای عزیز که تجربه شان را با ما به اشتراک گذاشتند.

=========

سخن همسری با شما:

اول- در مواردی این چنین، راهکاری که می توان در پیش گرفت این است که مهریه ای بیش از حد مورد توافق اولیه، در زمان عقد معین و در عقدنامه ثبت شود و پس از آن وقتی زوجین به دفترخانه اسناد رسمی رفتند،در برابر  تنظیم اسناد لازم برای شروط ضمن عقد مثل وکالت در طلاق و وکالت در خروج از کشور سندی مبنی بر بذل کل یا بخشی از مهریه تنظیم شود.

دوم – شروط ضمن عقد بر خلاف باور برخی از افراد کاملا ارزش حقوقی داشته و می تواننند در آینده خانواده موثر باشند.شروط ضمن عقد هیچ‌کدام صوری و بی‌فایده نیستند و نمونه‌های بسیاری وجود دارد که زنان با استفاده از آنها توانسته‌اند به حقوق خود دست بیابند.

Hamsari
Hamsari
همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید