کار نکن، چون خسته می شوی!
۲۶ دی ۱۳۹۵
چرا این رابطه بیمار را ادامه می‌دهید
۱۶ بهمن ۱۳۹۵

چگونه از خشونت خانگی نجات یابیم

هیچکس سزاوار خشونت نیست. آزارگر ها از لحاظ روانی و فیزیکی سلطه گرند و مذاکره در مورد وضعیتی که در آن گرفتار شده اید را، مشکل می کنند. چه در یک رابطه عاشقانه مورد خشونت قرار بگیرید و چه  توسط یکی از اعضای خانواده ، باید در اسرع وقت برای توقف آن برنامه ای بچینید. این نوشتار راهکارهای عملی و نجات دهنده ای را به شما یاد می دهد که باید در اسرع وقت به کار گیرید. 

 

بخش اول:اقدام فوری

۱. از خودتان مراقبت کنید

 • اگر در معرض خطر هستید، از خانه خارج شده و در محل امنی پناه بگیرید. اگر خطر قریب الوقوع است، در اسرع وقت به مراکز مرتبط زنگ بزنید ، یا با پلیس تماس بگیرید.
 • بسته به وضعیت جسمی، روحی و احساسی خود ممکن است بخواهید به بیمارستان بروید  تا بتوانید در آنجا گامهای بعدی را برنامه ریزی کنید، یا به یک خانه امن مخصوص آسیب دیدگان خشونت خانگی مراجعه کنید.
 • یا میتوانید بلافاصله به اداره پلیس منطقه خود ، خانه یک دوست یا خویشاوند مطمئن بروید  یا  هر محیط باز ، امن و عمومی مثل مرکز خرید٬ رستوران یا مغازه بزرگ.
 • اگر وسیله نقلیه ندارید،جای امنی برای پنهان شدن در نزدیکی خود پیدا کنید. بروید بالای درخت، پشت سطل زباله  یا در کانال آب  پنهان شوید؛ تا حد ممکن از خود محافظت کنید.

 

۲- برای پایان دادن هرچه زودتر رابطه برنامه بریزید

ترک یک رابطه خشونت آمیز اغلب مشکل است. شرایط ممکن است به خاطر وجود فرزندان، اوضاع مالی یا مذهبی، خانواده و دیگر ملاحظات اجتماعی پیچیده شود.اما اولین چیزی که باید انجام شود برنامه ریزی فرار و از بین بردن رد پاست. پس به این موارد توجه کنید:

 • نگذارید شریک زندگیتان بفهمد برای رفتن برنامه ریزی می کنید ؛ برای ترک کردن منتظر روی دادن بدترین اتفاق ممکن نباشید.هرگونه مشکلات حقوقی ناشی از ترک خانه بعدا با کمک گرفتن از مشاوران، وکلا و سایر نیروهای  حمایت از آسیب  دیدگان خشونت خانگی و پلیس حل خواهد شد.
 • ترک شریک زندگی لزوما به این معنا نیست که دوستش ندارید، یا این که او را که احتمالا برای مشکل اعتیاد، اختلالات شخصیتی، یا دیگر موارد سلامت روانی به کمک نیاز دارد به حال خود رها  کرده اید٬ بلکه امنیت جسمی شما در اولویت است. برای حل مسائل پیچیده بعدا همیشه وقت هست.  
 • حساب بانگی جداگانه باز کنید. در مورد نقشه تان برای فرار٬ جلوتر با هیچکس صحبت نکنید مگر با وکیل یا مشاور خشوت خانگی ، روانکاو یا دوستی قدیمی باشد که هیچ گونه  ارتباطی با آزارگرتان ندارد.
 • مدارک و مستنداتی از آزارها نگهداری یا جمع آوری کنید. برای کمک به دادرسی و پایان دادن به آزار برداشتن گامهای ضروی برای اثبات ادعایتان حائز اهمیت است. همیشه ضبط صوت کوچکی با خودتان داشته باشید. آن را از یک  فروشگاه لوازم شنود  بخرید و طرز استفاده اش را از فروشنده یاد بگیرید.هر وقت که حس کردید خلق و خوی آزارگر دارد تغییرمی کند، روشنش کنید. راه دیگر این است که در زمان بروز خشونت، شروع به فریاد زدن کنید، و تا حد ممکن توجه اطرافیان را جلب کنید. سعی کنید خود را به بیرون خانه برسانید و از همسایه ها کمک بگیرید
 • کپی هایی از اسناد رسمی/مالی/هویتی خود را در محلی امن و خارج از دسترس آزارگر نگهداری کنید. همین کار را در مورد هرگونه مدرکی ازخشونت انجام دهید: عکس، دفترچه خاطرات، نامه های عذرخواهی یا تعهدات کتبی از آزارگر.
 • یک کیف “فرار” آماده کنید. کیف کوچکی پیدا کنید که بشود همه چیزهای مورد نیاز، فقط لوازم ضروری، برای چند شب را در آن گذاشت . لباس برای چند روز ، دارو، هزینه چند روز هتل یا مهمانسرا، یک گوشی موبایل، و شماره تلفن و آدرس های ضروری در آن قرار دهید. آن را در جایی که به راحتی در دسترستان باشد قرار دهید تا بشود در لحظه نیاز برش داشت. نباید به چشم آزارگر شما شبیه چمدان باشد٬ یک کیسه معمولی خرید هم کافی است.
 • اگر حیوان خانگی یا کودکی دارید، ضروری ست که ساکی هم برای آنها ببندید. ساک را تا حد ممکن قابل حمل و سبک نگه دارید. اگر بچه دارید، شاید بهتر باشد پیش از ترک خانه آنها را در شرایطی امن قرار دهید.دوستان یا خویشاوندانی که میتوانید برای مراقبت از کودکان به آنها تکیه کنید را در نظر داشته باشد تا از آسیب در امان بمانند. امنیتشان را در اسرع وقت فراهم کنید.

 

۳. برنامه را اجرا کنید. زمان مناسبی را انتخاب کرده و خانه را ترک کنید. تصمیم برای رویارویی و یا جدال با آزارگر نگیرید و خطر نکنید.فقط بروید. به وی نگویید که به صلاح هردو است، فقط بروید. همین الآن بروید و فورا درخواست کمک کنید.

 

بخش دوم- امنیت داشتن

۱. با مقامات مرتبط تماس بگیرید. به محض ابن که وضعیت جسمی تان را امن کردید، مهم است که با مقامات صحبت کرده و با اطمینان از این که این وضعیت به پایان خواهد رسید جلو بروید. وکیل مورد اعتمادی یدا کنید که داستان را برایش تعریف کنید و درمورد چگونگی انجام مراحل قانونی توصیه حقوقی بگیرید.

با مشاوری که در زمینه خشونت خانگی تخصص دارد صحبت کنید و کمک بگیرید.

۲. ثابت قدم باشید. دیگر بس است. وقتی ترک کردید، برنگردید، سعی نکنید تماس بگیرید، یا با شریک تان آشتی کنید. همه چیز تمام شده است. بگذارید آزارگر پیام شما را از طریق قانون را دریافت کند.اگر به هرصورت برای شما مزاحمتی ایجاد کرد، و یا تهدیدتان کرد،بلافاصله به پلیس خبر بدهید.

 

۳. از هرگونه تماس با آزارگر خودداری کنید. خشونتگران جسمی و روحی سلطه گرند ، و فرار واقعی از دستشان به این معنی است که باید همه ارتباطات را قطع کرده و به یک باره حذفش کنید. خودتان را با عذرخواهی، وعده و وعید و یا اولتیماتوم برای تغییر مشغول نکنید. همین الآن تماس با او را متوقف کنید.

شریک زندگیتان ممکن است شما را تهدید کند تا وادارتان شوید به خانه برگردید. همه  راه های تماس را قطع کنید زیرا امنیت جسمانی اولین اولویت تان باید باشد.

اگر او  کودک یا منابع مالی تان را در اختیار دارد، از تهدید هایش نترسید، همیشه برای اقدام قانونی در خصوص حضانت یا اختلافات مالی فرصت هست.

 

۴. ناامید نشوید. ممکن است ترک یک موقعیت خشونتبار برای همیشه، به چندبار تلاش نیاز داشته باشد. مهم نیست چندبار برگردید، هیچوقت از فرار ناامید نشوید. خشونتگر ها از نابود کردن اعتبار قربانی با موفقیت در برگرداندنش لذت می برند. اما ناامید نشوید، برای خودتان فرصت فرار جدید به وجود بیاورید.

 

بخش سوم: بهبود شرایط روحی

۱.در سکوت رنج نکشید. با رواشناسی یا مشاوری که خشونت را درک میکند،صحبت کنید. گروه های  محلی را جستجو کرده و در اسرع وقت فرآیند بهبودی را شروع کنید.خود را با فعالیتهای مثبت  احاطه کنید، دوستان حمایت کننده جدید پیدا کنید، و برای یافتن دوباره خود در اجتماع  با افرادی وقت بگذرانید که شما را درک می کنند و قضاوتی ندارند.

۲.روی بازسازی اعتماد به نفستان کار کنید. شما مهم هستید. از باورداشتن به آنچه آزارگرتان درموردتان به شما می گفته، دست بردارید. شما باارزشید، حق و حقوقی دارید، و خوشبختی تان مهم است. با خودتان مهربان باشد، اگرچه احساسی مثل شنا کردن در جهت مخالف خواهید داشت. دلیل این احساس، این اعتماد به نفس پایین شماست که سعی می کند خودش را نجات دهد. برای مدت طولانی تحت سلطه بوده اید، و مدتی وقت می برد تا خود واقعی تان حس ارزشمند بودن پیدا کرده و دوباره کنترل را به دست بگیرد. 

حتما از دیگر نجات یافتگان خشونت خانگی کمک بگیریدد. مهم است با نجات یافتگانی که کمک تان میکنند سروکار داشته باشید.

 

۳. خشم خود را بشناسید

گرچه ممکن است  قبلا قادر به  حسش نبوده باشید، ولی در زیر ترس و خستگی نجات یافتن، اغلب چاه عمیقی از خشم نهفته است که می تواند شگفت زده تان کند. انتظارش را داشته باشید و بیاموزید این خشم را به سوی انرژی سازنده، و نه رفتارهای خود ویرانگر یا پرخطر، هدایت کنید.

اگر حس کردید خشم درونتان شعله می کشد، برای رها کردنش راه های سارنده پیدا کنید. در کلاس مشت زنی ثبت  نام کنید، یا برای سوزاندن قدری از انرژی  می توانید ورزشهای هوازی از جمله ورزشهای اینتروال را شروع کنید. این یعنی زندگی را دوباره و از نو شروع کنید.

 

۳.با کسانی که دوستشان دارید وقت بگذرانید. یادتان می آید دوست داشته شدن چه حسی داشت؟ ممکن است یادآوری اش سخت باشد، اما دوستان و خانواده کسانی هستند که از شما حمایت کرده و می توانند سپری حفاظتی دربرابر رفتارهای خشونتگر،ایجاد کنند .  با کسانی باشید که به آنها اعتماد دارید و بگذارید روند التیام روحی شما شروع شود.

 

نکات مهم :

 • باید درک کنید شرایط هرگز به خودی خود و بدون تلاش تغییر نمی کنند. منتظر معجزه نباشید. معجزه خود شمایید.
 • ترک کردن میتواند اقدام خیلی خطرناکی باشد. اگر تصمیم به ترک گرفتید، بهتر است برای انجام این کار به شکل صحیح با مشاوری که با خشونت خانگی آشنایی دارد صحبت کنید.
 • هرروز به خودتان بگویید که ارزشش را دارید وزندگی جدید و بهتری پیش روی شماست
 • فراموش نکنید به هیچ عنوان تقصیر شما نیست که آزارگر اینطور رفتار میکند.
 • با خودتان صبور باشید، نمی توانید همه چیز را یک باره تحلیل و درک کنید. مدتی طول میکشد تا بهبود پیدا کنید و همان آدم قدیم شوید.
 • اگر آزارگر از خانه را ترک کرده است، بلافاصله همه قفل ها را عوض کرده  و تلفن نهادهای حمایتی را روی گوشی ثبت کنید.

 

هشدارها:

 • قربانی کسانی نشوید که ملامتتان میکنند، آنها شما را نمی فهمنند. از کسانی که حمایت تان نمی کنند، سریع فاصله بگیرید.
 • مطمئن شوید که  از سلامت روانی، جسمی و روحی خود مراقبت مبکنید. وقتی خسته و افسرده هستیم برگشت به شرایط قبل راحت تر و محتمل تر است ،حتی اگر آن شرایط مخرب و ناسالم بوده باشد.
 • فراموش نکنید تحت هیچ شرایطی و هرچه که پیش آمد، بر نگردید. شرایط بهتر از قبل نخواهد شد.

چیزهایی که لازم دارید:

 • مقدار کمی پول: سعی کنید هرچه سریعتر پس انداز کردن را شروع کنید.
 • نقشه و برنامه ریزی: باید بدانید چه باید کرد و چه می خواهید بکنید.
 • چند دست لباس: سعی کنید مقداری لباس و وسایل شخصی پیش یکی از دوستان بگذارید.

 

ترجمه از : فرناز خوشبخت

منبع : wikihow

Hamsari
Hamsari
همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید