ده چیزی که نباید به زن بیوه بگویید
۲۵ مهر ۱۳۹۵
چرا می‌خواهی این حق را از خودت بگیری؟!
۸ آبان ۱۳۹۵

آیا ۱۱۰ سکه٬ سقف میزان مهریه است؟

 

در گفتگویی با سوده موسوی وکیل پایه یک دادگستری و در ر راستای ابهام زدایی از عدد ۱۱۰ سکه، پرسشهای مخاطبان همسری در خصوص مهریهرا مطرح کردیم تا پاسخی صریح و ساده برای شما داشته باشیم .

 

سوال :آیا ۱۱۰ سکه٬ سقف میزان مهریه است؟ به عبارت دیگر آیا دیگر نمی شود بیشتر از ۱۱۰ سکه مهریه تعیین کرد؟

پاسخ: این تصور که در قانون جدید٬ تعیین مهریه تا سقف ۱۱۰ عدد سکه را مجاز می داند و اینکه قاضی به پرداخت بیش از ۱۱۰ سکه رای نمی دهد، کاملاً اشتباه است. همچنان و تا این لحظه٬ طبق قانون٬ هیچ کس نمی تواند برای تعیین میزان و سقف مهریه محدودیتی قائل شود. گرچه صحبتهایی برای اعمال محدودیت در جریان است.

البته هم اکنون به جهت نسخ ماده ۲ قانون قدیم نحوه اجرای محکومیت های مالی ، ماده ۳ قانون جدید نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب ۱۵ مهرماه ۱۳۹۳ به جای آن اعمال می شود.


سوال : پس تفاوتی که در قوانین ایجاد شده است چیست؟ آیا همچنان برای مهریه ممکن است مرد زندانی شود؟

 

پاسخ: بعد از صدور رای قطعی در خصوص پرداخت مهریه، اگر زوج دادخواست اعسار (ناتوانی از پرداخت بدهی) ارائه ندهد یا ارائه دهد و اعسارش پذیرفته نشود، موظف است مهریه را یکجا پرداخت کند.

اما اگر دادخواست اعسارش پذیرفته شود دو حالت می توان متصور شد:

حالت اول- مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه (از ۱ تا ۱۱۰) است: که در اینصورت باید تمامی مهریه پرداخت شود، درغیراینصورت برابر قانون رفتار خواهد شد. این پرداخت یکجا نیست ودر واقع بر اساس دادخواست اعسار، تقسیط می شود.  اما نسبت به این ۱۱۰ سکه قانون این امکان را فراهم کرده است که در صورت درخواست زوجه٬ طبق ماده ۲ قانون محکومیت های مالی٬ اگر شوهر برای پرداخت ۱۱۰ سکه (در صورت عدم پذیرش دادخواست اعسار) یا پرداخت اقساط (در صورت پذیرفته شدن دادخواست تقسیط)  اقدام نکند،شوهر راهی زندان خواهد شد.

 

حالت دوم- مهریه بیش از ۱۱۰ سکه تعیین شده است: که در این وضعیت، در ابتدا باید ۱۱۰ سکه مطابق قانون پرداخت گردد (یکجا یا به اقساط) و درصورت امتناع شوهر از پرداخت، مطابق ماده ۲ محکومیت های مالی٬ زندان در انتظار اواست.(توضیحات پیشین)

 

حال اگر شوهر پرداخت  ۱۱۰ عدد سکه از مهریه را تقبل کند  ولی مابقی را نپردازد، دیگر برای دریافت بیش از ۱۱۰ سکه نمی توان او را جلب و زندانی کرد. بلکه فقط می توان از ایشان اموالی به دادگاه معرفی و توقیف کرد و اگر در مرحله تامین خواسته٬ اموالی از ایشان معرفی شده باشد، امکان برداشت از همان اموال وجود دارد. در غیر این صورت فقط می توان منتظر کشف احتمالی اموال ایشان باقی ماند.

 

این گفتگو ادامه دارد..

Hamsari
Hamsari
همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید