کاهش آمار طلاق با زور قانون
۵ مهر ۱۳۹۵
اقتصاد و طلاق در ایران
۲۵ مهر ۱۳۹۵

آثار منفی قانون کاهش ساعات کاری زنان

محسن خرمی

 

این قانون در بازار کار زنان اخلال ایجاد خواهد کرد و باعث خواهد شد زنان در ادارات دولتی با توجه به زمان کمتر فعالیت به مدارج و پست‌های بالاتر و بهتر نرسند، از این‌رو زنان بیشتری از پست‌های مدیریتی حذف خواهند شد. همچنین نرسیدن به مدارج بالاتر باعث خواهد شد زنان دستمزد کمتری داشته باشند. باید توجه داشت که همه کارمندان دولت استخدامی نیستند و بسیاری از کارمندان پیمانی و قردادی هستند که با سیطره این قانون، کارفرما رغبت کمتری برای استخدام و ادامه همکاری با زنان خواهد داشت. در اکثر مواقع برای تسری دادن ایده‌های مردسالارانه در بازار کار ابتدا از نهادهای دولتی شروع می‌کنند، قوانینی همانند حجاب خود گویای این وضعیت هستند.
در قرنی که زندگی می‌کنیم همانند گذشته مردان و زنان نه وظایف ذاتی دارند نه باید همانند گذشتگان تمام مایحتاج خانواده و کار خانگی و نگهداری از فرزندان را خود به عهده بگیرند، همان که در شغل اصلی خود موفق باشند خواهند توانست با درآمد حاصل از آن این خدمات را بخرند. در این صورت هم فرصت خواهیم داشت که به شغل و تخصص دلخواه خود برسیم و درآمد بیشتر و مدارج بالاتری کسب کنیم، و هم به گسترش مشاغل بیشتر و اقتصاد پویاتر کمک کنیم.
در کشور ما کارفرمایان مالیات آنچنانی نمی‌پردازند و راه‌های فرار مالیاتی را به‌خوبی می‌دانند، در مقابل کاهش ۸ ساعتی کار هفتگی، ضرر هنگفتی را به کارفرمایان تحمیل می‌کند؛ چرا یک کارفرما با عقل سالم و شم اقتصادی بیاید در این شرایط زنان را استخدام کند؟ حتما به سراغ مردان خواهد رفت تا این‌چنین مشکلات و بوروکراسی را از خود دور کند.
روح این قانون با ایده زنان مراقبت‌کننده و حامی٬ و مردان نان‌آور تنظیم شده، انگار وظیفه اصلی زنان کارخانگی و نگهداری از فرزندان است. چرا این کاهش ساعت کاری شامل مردان نشود؟ مگر مردان نمی‌توانند کارخانگی انجام دهند یا از فرزند معلول خود نگهداری کنند؟

Hamsari
Hamsari
همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید