مهمانی خانوادگی به صرف شروط ضمن عقد!
۲ مهر ۱۳۹۴
بیش از یازده هزار امضا برای حق آزادی حرکت زنان
۶ مهر ۱۳۹۴

مادران باز هم ناامید شدند!

۵۶۰۶۷۱۰۶۶۶۰e33.19950953
نمایندگان مجلس‌، کلیات طرح اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان مادران ایرانی را رد کردند؛ طرحی که دو فوریت آن هفته گذشته با ١۴٠ رای موافق، تایید شده بود و گمان طراحان بر این بود که کلیاتش هم با همین میزان رای ‌نهایی می‌شود، ‌اما روز گذشته، مجلس به طرح رای نداد و راهی کمیسیون‌ها شد تا شاید با اعمال اصلاحات و تغییراتی در طرح، ‌بتواند بار دیگر راهی مجلس شود. موافقان این طرح ‌در تلاش بودند با تصویب آن، ‌راهی برای تعیین تکلیف تابعیت فرزندانی که حاصل ازدواج زنان ایرانی و مردان غیر ایرانی هستند، ‌باز شود تا تکلیف یک میلیون نفری که بدون شناسنامه و تابعیت هستند، ‌روشن شود.
روایت شمسی:
«به بچه‌هایم توهین می‌کنند و به من می‌گویند چرا بچه‌های یک پاکستانی را نگه داشته‌ای، بچه‌ها را از مرز رد کن و بفرست پیش پدرشان. من چطور می‌توانم پاره‌های تنم را از خودم جدا کنم. کار می‌کنم و هر طور شده خرج‌شان را در‌می‌آورم. اما این بچه‌ها بیمه ندارند و هزینه درمان آنها آزاد است. مدرسه رفتن‌شان هم سخت است. امسال دخترم را با کارت واکسن و نامه‌ای که از دادگستری گرفتیم در کلاس اول ثبت نام کردم. الان خوشحال است و مثل بچه‌های دیگر زندگی می‌کند اما نگرانم چون می‌دانم اگر نتوانم برایش شناسنامه بگیرم بزرگ‌تر که شود آینده‌اش با بقیه بچه‌ها فرق دارد.»

روایت راهبه:
«من امیدوارم یک روز به من و خواهرانم شناسنامه بدهند. اگر شناسنامه بگیریم، من می‌توانم به دانشگاه بروم و متخصص قلب بشوم. خواهر بزرگم هم می‌تواند ازدواج کند. خواهرم ٢٣ سال دارد. درس نخوانده. برایش خواستگار آمد و نامزدی گرفتند. اما وقتی فهمیدند ما شناسنامه نداریم عروسی‌اش به هم خورد. »

متن کامل خبر در روزنامه اعتماد 

 

Hamsari
Hamsari
همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید