حق دادنی را باید داد در بستنی را هم باید بست
۲۹ شهریور ۱۳۹۴
مادران باز هم ناامید شدند!
۶ مهر ۱۳۹۴

مهمانی خانوادگی به صرف شروط ضمن عقد!

نجمه واحدی

خیلی هم کار سختی نبود. پیشنهاد می کنم شما هم انجامش بدید. شمایی که دختران و پسران مجرد، یا زوجهای جوان در بین آشنایان و اقوامتون دارید، و از «شروط ضمن عقد» اطلاعاتی دارید.

جریان از این قرار بود که من هم که اون قدیما یه چیزهایی شنیده بودم راجع به نابرابری حقوقی توی شرایط عقدنامه های ازدواج، و فهمیده بودم خانمها می تونن برن در مقابل، حق فلان و بهمان بگیرن، به جای گرفتن مهریه های سنگین که هیچی رو تضمین نمی کنه؛ توی کارگاه های شروط ضمن عقدی که دوستان حقوقدان برگزار کرده بودن شرکت کردم و از جرئیات این شروط هم با خبر شدم. خاطراتی که توی صفحه ی هم سری از سختی ها یا خوشی های آدمها برای گرفتن شروط ضمن عقد خونده بودم هم بهم نشون داد چقدر مقاومت خانواده و اقوام می تونه تاثیرگذار و مهم باشه برای گذاشتن این شروط. و دیدم چی از این بهتر که به دختران و پسران فامیل (و همین طور خانواده حتی)، در یک کارگاه رسمی، خعلی هم جدی و تخصصی طور (که من دارم اطلاعات کاملا حقوقی و مفید در اختیارتون می ذارم! نظم جلسه رو حفظ کنید مثلا! )، در حضور خود خانواده ها و اقوامشون [که ممکنه در آینده بهشون فشار بیارن برای درج نکردن این شروط]، به لزوم و چگونگی این شروط ضمن عقد، و اهمیت یا نقص های مهریه، اشاره کنم و ازشون بخوام که به جنبه ی حقوقی ازدواج بیشتر فکر کنن.

کارگاه اولم اینطوری برگزار شد که از یکی دو هفته قبل (که می دونستم همه می تونن فلان روز در بهمان جا دور هم جمع بشن) به همه گفتم که می خوام کارگاه شروط ضمن عقد برگزار کنم که دو الی سه ساعت هم طول می کشه. برخلاف اونچه که فکر می کردم که لابد این نمیاد و اون میگه خوابم میاد و اون میگه حال ندارم، اما کسانی که اومدن حتی بیشتر از تعدادی بود که دعوت شده بودن!  جلسه که بنا بود دیگه نهایتا در سه ساعت تموم بشه؛ اونقدر مفصل شد که بعد از سه ساعت، نصفه موند و در دو جلسه برگزار شد! حتی قرار شد که این جلسات ادامه پیدا کنه و بعضی بحثهامون رو با هم ادامه بدیم یا موضوعات دیگه ای تعیین کنیم و همین طوری «خعلی جدی طور و منطقی» راجع بهش بحث و گفتگو کنیم! [بنده از همین تریبون به داشتن این فامیل فرهیخته که غافلگیرم کردن واقعا، مفتخرم!  ].

بین اقوام ما هم کسانی بودن که انواع و اقسام باورهای غلط رو نسبت به شروط داشته باشن. مثلا اینکه «اینطوری که دیگه زندگی میشه معامله»، «داری از حقوق زنان دفاع می کنی، پس حقوق مردان چی» (حالا خوبه یه خط در میون راجع به مهریه و توافقی بودنش هم حرف می زدم ها!)، «آگاهی زیادی پیدا کردن هم خوب نیست، آدم رو به تردید میندازه»، «فلان حق با بهمان چیز دیگه با هم جور در نمیان که» و حرفهایی که ما معمولا راجع به این شروط می شنویم. اما نگران پاسخگویی به این باورها نباشید! اولا که با خوندن باورهای غلطی که انتهای این دفترچه ها هست و می تونید از روی سایت همسری بردارید، خودتون به پاسخ و واکنش درست در مقابلش می رسید؛ دوم اینکه در کارگاهی که خودم برگزار کردم نیمی از شرکت کننده ها با اینکه قبلش هیچ صحبت و همفکری ای باهشون نشده بود (که شما می تونید این کار رو بکنید تا همیار داشته باشید موقع برگزاری کارگاه)، ولی خودشون جواب دیگر شرکت کننده ها رو تا حدی می دادن!

 

در کل برگزاری این کارگاه حس خوبی برام داشت که تونستم به اطرافیان خودم هم آگاهی‌ای که به دست آوردم رو منتقل کنم؛ و به این فکر وادارم کرد که اگر همه ی ماهایی که این اطلاعات رو داریم و به درستیشون واقفیم، از این مدل کارگاه ها برای اطرافیانمون برگزار کنیم، چقدر می تونیم در بالا بردن سطح آگاهی جامعه موثر باشیم.

از همین تریبون از گردانندگان سایت هم سری هم که برای این موضوع تلاش زیادی می کنن، می خوام که فکری برای راه اندازی و توانمندسازی اعضای عادی جامعه، برای برگزاری این کارگاه های خانوادگی و فامیلی بکنن! میشه با هم اینجا گروه یا ایونتی بسازیم و هرکس تا بحال این کارگاه ها رو برگزار کرده یا می خواد برگزار کنه، اطلاعاتش رو در اختیار دیگران بذاره!

پی نوشت: دفترچه هایی که می بینید رو سایت همسری آماده کرده و من برای کارگاهم برای هر خونواده یکیش رو خودم پرینت کردم و کپی گرفتم و منگنه کردم! به راحتی! توی این دفترچه ها، هم شروط اومدن، با عبارات حقوقی ای که باید در عقدنامه و سند محضری، ثبت بشه؛ و هم در انتهاش باورهای نادرستی اومده که در مخالفت با درج این شروط هست به همراه پاسخ به این باورهای نادرست!
کلا هزینه ی برگزاری این کارگاه، جدا از اطلاعات من، ۶ ساعت زمانی بود که گذاشتیم، یک ماژیک و برگه های آصفر بزرگ که می شه به دیوار یا هرجا نصب کرد و روش نوشت (که خودم هم همین قصد رو داشتم ولی خوشبختانه تونستیم جلسه مون رو به یه فضای آموزشی، با تخته و میز و صندلی انتقال بدیم)، و همین دفترچه ها!
پذیرایی از شرکت کننده ها هم راستی یادتون نره!

Hamsari
Hamsari
همسری وب‌سایتی است که گروهی از فعالان مسائل زنان، وکلا و حقوقدانان به منظور آگاهی رسانی در خصوص "شروط ضمن عقد" راه اندازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید